نمایشگاه دائمی

تهران، الهیه، خیابان خالقی، کوچه آریا

مشاوره رایگان

02126201697 – 09192054617

رنگ‌ صنعتی پلی یورتان

 • خانه
 • /
 • رنگ‌ صنعتی پلی یورتان

رنگ‌ صنعتی پلی یورتان

رنگ‌ صنعتی پلی یورتان (Polyurethane industrial paint) بر پایه رزین اکریلیک پلی ال و سخت کننده ایزوسیانات به‌وجود آمده است. به همین دلیل این نوع از رنگ بعنوان لایه نهایی میتواند نقش بسزایی در محافظت سطوح فلزی در‌برابر عوامل‌جوی داشته باشد.

رنگ صنعتی پلی یورتان با چسبندگی و سختی بالا مخصوص سطوح فلزی طراحی شده است. به همین دلیل در محیط‌های جوی با تغییرات آب‌و‌هوایی زیاد، پایدار است. این رنگ یکی از زیباترین و باکیفیت‌ترین رنگ‌های پوششی است که در برابر انواع اشعه‌های خورشید دوام بالایی دارند و در زمان کوتاهی با کمترین حرارت سریعاً خشک می‌شود.

معمولاً رنگ‌ پلی اورتان برخلاف سایر رنگ‌های شیمیایی پوست پرتقالی نمی‌شود و دارای خواص مکانیکی و شیمیایی فوق‌العاده‌ای است. در اصل، پوشش پلی یورتان یک پلاستیک مایع است که خشک می‌شود و یک لایه‌ی رنگ مانند، روی یک سطح ایجاد می‌کند. این نوع رنگ در محل های صنعتی و ساختمان ها کاربردهای فراوانی دارد.

رنگ پلی یورتان صنعتی
رنگ پلی یورتان صنعتی

رنگ آمیزی با پلی یورتان

از جمله رنگ های ضد خوردگی در صنایع بالادستی، نفت، گاز و پتروشیمی، سکوهای نفتی، سوله ها و ساختمان ها. رنگ پلی یورتان در برابر اشعه فرابنفش خورشید مقاومت بالایی دارد و بیشتر به عنوان لایه نهایی استفاده می شود.

این رنگ را به دلیل چسندگی بالایی که دارد، می توان روی فلزات و بتن استفاده کرد. رنگ صنعتی پلی یورتان ظاهر نرم تری نسبت به رنگ های اپوکسی دارد. در برابر ترک و خراش مقاوم است و به عنوان لایه محافظ در برابر حرکت ترک های بتن مورد استفاده قرار می گیرد.

مزیت پلی یورتان نسبت به رنگ های معمولی دوام و محافظت آن از لایه زیری است. به طوریکه می توان از آن روی کابینت های آشپزخانه ها نیز استفاده کرد.  این ماده در برابر آب، روغن، گریس و امثال این گونه مواد مقاومت خوبی دارد. همچنین رنگ پلی یورتان تقریبا تا حدود 90 درجه سانتیگراد مقاومت دمایی دارد. رنگ پلی یورتان به زمان کمی جهت خشک شدن نیاز دارد.

همچنین این رنگ مقاومت بسیار خوبی در برابر رطوبت دارد. بنابراین می‌توان این رنگ را برای سطوح مختلف انتخاب کرد. میزان پوشش دهی که رنگ‌های پلی اورتان دارند، با وزن مخصوص پودر و فام آن ارتباط مستقیم دارد. امروزه می‌توان برای بیمارستان‌ها و آزمایشگاه و همچنین مکان‌های بهداشتی از رنگ آمیزی با پلی یورتان استفاده کرد.

همچنین در سطوح فلزی مثل تانکرها، کشتی‌ها و پل‌ها این رنگ‌ها گزینه مناسبی هستند. در نرده‌های آهنی که دارای کیفیت بالایی هستند و ماشین آلات کشاورزی یا قطعات خودرو از رنگ آمیزی با پلی یورتان استفاده می‌شود.

 • پل‌ها
 • سازه‌های فلزی
 • سکو‌های خارج از‌آب
 • مخازن و‌لوله‌های انتقال مواد‌سوختی و‌صنایع خودرویی
 • انواع تجهیزات و تاسیسات کارخانه‌ها، نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها، کارخانجات پتروشیمی

از پوشش رنگ پلی یورتان صنعتی می‌توان در سطوحی که در فضای باز قرار دارند، تأسیسات دریایی و یا اسکلت‌های فلزی استفاده کرد. همچنین این پوشش رنگی برای سطوح فولادی، فلزی، مخازن، خط لوله و محیط صنعتی گزینه بسیار مناسبی است.

در زمینه رنگ آمیزی با پلی یورتان خوب است بدانید این رنگ‌ها در محیط خورنده صنعتی نسبت به مواد شیمیایی و آب مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهند. همچنین بهترین پوشش‌های رنگی پلی اورتان برای رنگ آمیزی صنعتی سیستم‌هایی که در معرض گازها و مواد خورنده و عوامل فیزیکی قرار دارند استفاده می‌شود.

قبل از صحبت درباره رنگ آمیزی با رنگ پلی یورتان باید گفت:

 • این رنگ‌ها می‌توانند در برابر اشعه خورشید مقاومت بالایی داشته باشند.
 • پوشش پلی یورتان در برابر اشعه ماورا بنفش می‌تواند مقاومت بسیار خوبی از خود نشان دهد.
 • این پوشش در وضعیت سخت محیطی از تأسیسات سنگین صنعتی در حد بالایی محافظت می‌کند.
 • این پوشش‌ها برای سطوح در فضای باز معمولی بسیار مناسب می‌باشد و دچار پوسیدگی نخواهند شد.
 • رنگ‌های پلی اورتان در رنگ آمیزی صنعتی به عنوان لایه آخری در سیستم‌های چند لایه پوششی قرار می‌گیرند.

دسته بندی رنگ‌های پلی اورتان شامل پوشش دو جزئی پلی اورتان و پوشش پلی اورتان صنعتی کف می‌باشد. پوشش دو جزئی پلی اورتان از مقاومت شیمیایی و مکانیکی بسیار بالایی برخوردار است. این پوشش در مقابل اشعه ماوراء بنفش می‌تواند بسیار مقاوم عمل کند.

از پوشش رنگ پلی یورتان صنعتی می‌توان در سطوح و مواردی مانند لایه نهایی، لایه میانی، سطوحی که در فضای باز قرار دارند، تأسیسات دریایی و یا اسکلت‌های فلزی استفاده کرد.

همچنین این پوشش رنگی برای سطوح فولادی، فلزی، مخازن، خط لوله و محیط صنعتی گزینه بسیار مناسبی است.

در زمینه رنگ آمیزی با پلی یورتان خوب است بدانید این رنگ‌ها در محیط خورنده صنعتی نسبت به مواد شیمیایی و آب مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می‌دهند. مقاومت رنگ پلی اورتان تا 120 درجه سانتی‌گراد است. با استفاده از این رنگ‌ها ویژگی‌های مطلوبی که برای یک پوشش صنعتی مورد انتظار است را می‌توان مشاهده کرد.

از پوشش‌های رنگی پلی اورتان درجه 1 می‌توان به عنوان لایه آخر در سیستم‌های پوششی تک لایه و چند لایه استفاده کرد. در نتیجه می‌توان از این طریق از کف های بتنی سیمانی و فلزی محافظت کرد.

همچنین بهترین پوشش‌های رنگی پلی اورتان برای رنگ آمیزی صنعتی سیستم‌هایی که در معرض گازها و مواد خورنده و عوامل فیزیکی قرار دارند استفاده می‌شود. رنگ‌های پلی اورتان باکیفیت دارای تأییدیه از سوی مؤسسات معتبر هستند و کاربردهای مختلفی در رنگ آمیزی صنعتی دارند.

 • لازم است که به مقدار مورد نیاز از رنگ آماده کرد.
 • بر روی سطح مورد نظر نیز باید بستری مناسب قرار گیرد.
 • رنگ آماده شده دارای طول عمر مفید حدود ۶ سال می‌باشد.
 • از طریق اسپری کردن رنگ پلی اورتان می‌توان یک سطح یکنواخت ایجاد کرد.
 • همچنین باید آلودگی هایی مانند زنگ زدگی و رطوبت، روغن و املاح یا گرد و غبار از این سطوح پاک شود.
 • پیش از این که از رنگ پلی یورتان صنعتی استفاده شود لازم است که از روی سطوح خوردگی هایی که وجود دارند را پاک کرد.
 • پیش از استفاده کردن از رنگ‌های پلی اورتان و آماده سازی این رنگ‌ها باید کلیه رنگ‌های پلی اورتان را با هم مخلوط کرد و آن‌ها را هم زد.
 • برای رنگ آمیزی با پلی یورتان باید کلیه لوازم و ابزار مورد نیاز برای رنگ آمیزی را پس از پایان کار و استفاده از رنگ به خوبی با تینر شستشو کرد.

رنگ آمیزی با رنگ پلی یورتان صنعتی را می‌توان به صورت دستی یا اتوماتیک انجام داد. همچنین این رنگ‌ها را می‌توان به شکل اسپری و پاشش بر روی سطح‌های مختلف اجرا کرد. برای اطلاع از خدمات هلدینگ کاج طلایی آفاق با کارشناسان ما تماس بگیرید: