logo header

مزیت پلی یورتا (پلی اوره) در مقایسه با پلی یورتان چیست؟

مزیت پلی یورتان

مزیت پلی یورتا در صنایع مختلف نسبت به پلی یورتان بیشتر و مهم‌تر است. چون ترکیبات پلی یورتا یا همان پلی اوره غیر سمی است بنابراین بدون هیچ محدودیتی برای عایق کاری سطوح داخلی لوله ها و مخازن خصوصاً خطوط آب شرب مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالی که ترکیبات ایزوسیانات پوشش پلی یورتان سمی است پس پلی یورتان برای پوشش داخلی تأسیسات و تجهیزات صنعتی توصیه نمی‌شود. در واقع امروزه کاربرد پلی یورتا گسترده‌تر از عایق های پلی یورتان است؛ چون پوشش های پلی یوریا توانسته مزیت های بیشتری را در مقایسه با پلی یورتان از خود نشان دهند.

مهم‌ترین مزیت پلی یورتا

 

مزیت پلی یوریا چیست

پوشش های پلی یوریا یا همان پلی اوره یک نوع عایق پلیمری ترموست می‌باشد. این محصول به دلیل قابلیت خشک شدن سریع جزو محبوب ترین کفپوش های صنعتی به شمار می‌آید. پلی یورتا ساختار بادوام و مقاومی دارد بنابراین بیشتر برای مناطقی به کار می‌رود که ترافیک آنجا بالا است. مهم‌تر اینکه عایق محافظتی پلی یوریا در هر شرایطی با وجود نم و رطوبت سریع اعمال می‌باشد. پس انواع پلی یورتا برای عایق کاری استخرها، آب نماها، تجهیزات زیر آب، ساخت کشتی‌ها و اسکله‌ها مورد استفاده قرار

می‌گیرد.

ویژگی های پلی یورتا

پوشش های پلی یورتا دارای ویژگی های منحصربفردی هستند. چون از جمله مزیت پلی یورتا عبارتست از:

 • ضد انفجار است.
 • یکدست و بدون درز است.
 • ساختار پلیمری آن پیوسته و یکپارچه است.
 • استحکام بسیار بالایی دارد.
 • آب بند بسیار قوی است.
 • عدم حساسیت به رطوبت در زمان اجرا
 • قابل اجرا در هوای گرم و سرد
 • الاستیک و انعطاف‌پذیر است.
 • ضریب اصطکاک بالایی دارد.
 • خاصیت عدم عبور نور را دارد.
 • مقاومت زیادی در برابر فرسایش و خوردگی دارد.

مهم ترین مزیت پلی یورتان چیست؟

مزیت پلی یوریا

پلی یورتان گونه‌ای از پوشش های پلیمری است که به شکل‌های مختلفی مانند:

 • فوم نرم
 • فوم سخت
 • الاستومرها
 • ترموپلاستیک
 • رزین و رنگ

تولید می‌شود. بنابراین عایق های پلی یورتان برای پوشش دادن لوله‌های دفن شده در زیر خاک گزینه مناسبی هستند. این نوع عایق های الاستومری چسبندگی زیادی با سطح ندارند از طرفی تنها در شرایط خاصی با دمای بالا از پوشش های پلی یورتان استفاده می‌شود. همچنین پلی یورتان تنها برای تعمیر پوشش اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد و کمتر برای پوشش اولیه لوله ها و خطوط انتقال به کار می‌رود. فراموش نکنید که استفاده از عایق های پلی یورتان به عنوان پوشش داخلی لوله ها و خطوط انتقال تنها در موارد محدودی مناسب است. چون ترکیبات ایزوسیانات موجود در پلی یورتان تا حدودی سمی هستند پس به طور پیوسته می‌توانند زیان هایی را به همراه داشته‌ باشند.

پلی یورتا بهتر است یا پلی یورتان؟

با توجه به مزیت پلی یورتا در مقایسه با مزیت های پلی یورتان باید گفت کاربرد پلی یورتا خیلی گسترده‌تر از پوشش های پلی یورتان است. چون اولاً پوشش ضد خوردگی پلی اوره یا همان پلی اوره در هر شرایط دمایی خشک و مرطوب با هر دمای بالا و پایینی قابل اجرا است. از این رو پلی یوریا برای عایق کاری سازه های بتنی و فلزی در خشکی، تجهیزات زیر آب، ساخت کشتی‌ها و بسیاری موارد دیگر مناسب است.

مهم‌تر اینکه چون پلی اوره هیچ نوع ماده فرار و گاز سمی از خود انتشار نمی‌دهد پس به سادگی برای پوشش دهی سطح داخلی لوله ها مناسب است. در صورتی که پوشش های پلی یورتان تنها در شرایط دمایی بالا و استانداری قابل اجرا هستند. از طرفی با سطح مورد نظر چسبندگی زیادی ایجاد نمی‌کنند بنابراین نمی‌توانند به اندازه پلی یورتا خاصیت آب بند فوق‌العاده‌ای داشته باشند. نکته دیگر اینکه باید سطح اجرای پلی یورتان حتماً خشک و تمیز باشد چون پوشش های پلی یورتان به نم و رطوبت حساسیت دارند و عملکرد مناسبی نخواهند داشت.

سخن پایانی

اگر می‌خواهید برای عایق کاری سطوح مختلف و پوشش تجهیزات متنوع اجرای عایق کاری شما سرعت و سهولت زیادی داشته باشد مطمئناً استفاده از پوشش پلی یورتا (پلی اوره) بهترین گزینه برای شما است. چون پلی یورتا روی هر سطح ناصاف و هر مکان ناهمگنی در هوای سرد و گرم به خوبی قابل اجرا است. همچنین تحمل شدیدی در برابر فشارها و ضربه‌های احتمالی دارد.

مهم‌تر اینکه ضد انفجار است پس به غیر از صنایع ساخت و ساز، صنایع حمل و نقل، صنایع غذا، دارو و پتروشیمی در صنایع نظامی کاربردهای گسترده‌ای دارد. به همین منظور کارشناسان فروش ما در شرکت مهندسی کاج طلایی آفاق همواره می‌کوشند تا با توجه به مزیت پلی یورتا مرغوب ترین پوشش پلی اوره و پلی یورتان را متناسب با نیاز شما در اختیارتان قرار دهند. ما در این مجموعه سعی کرده‌ایم انواع پوشش های پلیمری، عایق های رطوبتی و حرارتی دیگر را در بهترین سطح کیفی و کمترین قیمت بازار عرضه کنیم.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
مواد تشکیل دهنده پوشش ضد حریق چیست

مواد تشکیل دهنده پوشش ضد حریق

مواد تشکیل دهنده پوشش ضد حریق یا از نوع رنگ‌های آلی است و یا از …

بیشتر بخوانید
ویژگی های رنگ پلی یورتان

معرفی انواع رنگ های صنعتی و چه کاربردی دارد؟

انواع رنگ های صنعتی یا به صورت مایع هستند و یا به شکل پودری یا …

بیشتر بخوانید
مزیت پلی یورتان

مزیت پلی یورتا (پلی اوره) در مقایسه با پلی یورتان چیست؟

مزیت پلی یورتا در صنایع مختلف نسبت به پلی یورتان بیشتر و مهم‌تر است. چون …

بیشتر بخوانید
عایق محافظتی پلی یوریا

عایق محافظتی پلی یوریا Polyurea چه مزایا و کاربردی دارد؟

عایق محافظتی پلی یوریا یک نوع عایق حرارتی و رطوبتی بی‌نظیر در دنیا است. این …

بیشتر بخوانید