آخرین مقالات

انواع عایق حرارتی پلی یورتان چیست و چه کاربردی دارد

عایق حرارتی پلی اورتان

بهینه سازی مصرف انرژی مهم ترین دلیل استفاده از عایق حرارتی پلی اورتان می باشد به طوری که امروزه استفاده از این نوع فوم ها موجب شده تا مصرف انرژی تا حد چشمگیری کاهش یافته و در نتیجه هزینه های مربوط به ساختمان نیز کمتر شوند. استفاده از عایق حرارتی پلی یورتان علاوه بر ساختمان های مسکونی و تجاری در مکان های دیگری نیز کاربرد دارد که در این بخش قصد داریم به مهم ترین کاربردهای این نوع فوم ها بپردازیم. پس با ما همراه شوید.

عایق حرارتی پلی یورتان چیست؟

عایق پلی یورتان در واقع یک فوم جامد و سرد است که در صنعت ساخت و ساز استفاده های بسیاری از آن می شود

. این عایق از ترکیب 2 ماده ایزوسیانات و پلی ال به دست می آید که پس از ترکیب این 2 مواد با یکدیگر و گدر زمان این فوم جامد و سرد به دست می آید. فوم پلی یورتان انعطاف پذیری بالایی دارد و با گذر زمان همچنان می تواند خاصیت خود را به عنوان یک عایق دائمی حفظ کند. این عایق در انتقال گرما و سرما ضریب بسیار پایینی دارد و معمولا در سقف و پنجره ها مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد فوم پلی یورتان

در اوایل تولید عایق حرارتی پلی یورتان از این فوم در هواپیما استفاده می شد. اما بعدها به کاربرد مهم این عایق در صنعت ساختمان سازی نیز پی برده شده و در این مسیر مورد استفاده قرار گرفت.

امروزه از این ماده در دیگر صنعت ها از قبیل داروسازی، پیتروشیمی و همچنین صنایع گاز نیز استفاده می شود.

هر چند که امروزه استفاده از عایق حرارتی پلی یورتان در دیگر موارد از قبیل مخازن صنعتی نیز کاربرد دارد و ضمن اینکه از این نوع عایق ها در سقف های فلزی و خطوط لوله نیز استفاده می کنند. کانال های هوایی و سیستم های خنک کننده از دیگر موارد قابل استفاده از این فوم می باشد.

لازم است بدانید عایق حرارتی پلی یورتان برای تولید ساندویچ پنل نیز کاربرد دارد.

کاربرد فوم پلی یورتان

معرفی انواع عایق پلی یورتان

طبیعتاً عایق حرارتی پلی یورتان با توجه به نوع استفاده و همچنین ویژگی که باید داشته باشد متفاوت است بنابراین امروزه در انواع مختلفی و با توجه به درخواست مشتری تولید می شود. اما از جمه مهم ترین انواع عایق می تواند به موارد ذیر اشاره کرد:

عایق پلی یورتان پاششی

برای استفاده از این نوع عایق ابتدا سطح کار را از هر گونه گرد و غبار کاملاً تمیز می کنند.

سپس مخلوط پلی یورتان را از طریق دستگاه مخصوص روی سطح مورد نظر می پاشند. ضخامت این عایق با توجه به تعداد دفعات پاشیدن فوم روی سطح بستگی دارد اما معمولاً بیشتر از 5 سانتی متر نمی باشد. لازم است بدانید فوم پاششی پلی یورتان در 2 نوع باز و بسته ایجاد می شود که نوع سلول باز برای عایق صوتی مناسب است و نوع سلول بسته به عنوان عایق حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد.

عایق پلی یورتان تزریقی

برای ایجاد عایق تزریقی پلی یورتان از دستگاه های مخصوص استفاده می شود. در واقع این روش برای سطوح صاف و غیر قابل دسترس کاربرد دارد.

عایق پلی یورتان لوله ای و نیم لوله

این نوع عایق گزینه مناسبی برای عایق کردن انواع لوله کاربرد دارد بنابراین با توجه به سایز و ضخامت لوله در اندازه های مختلفی تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

عایق پلی یورتان بلوکی و تخته ای

این نوع فوم برای عایق کردن مخازن بزرگ و دیوارهای گسترده استفاده می شود.

شکل عایق حرارتی پلی یورتان بلوکی همانطور که از نامش پیدا به صورت بلوکی و تخته اس است و برای ساختن ان ها مواد عایق را درون قالب های مخصوص ریخته و پس از سرد شدن در اندازه های مختلف و قابل استفاده برش می زنند.

عایق حرارتی پلی اورتان چیست

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط
رنگ های صنعتی اپوکسی

رنگ های صنعتی اپوکسی

رنگ ‌های صنعتی اپوکسی برای رنگ کردن محیط‌های صنعتی و همچنین دستگاه‌های بزرگ و صنعتی …

بیشتر بخوانید
عایق آب بند پلیمری

عایق آب بند پلیمری

با توجه به اسمی که عایق آب بند پلیمری دارد می‌توانیم تا حدودی متوجه کارایی …

بیشتر بخوانید
پوشش ضد حریق کابل

کاربرد انواع پوشش ضد حریق کابل

پوشش ضد حریق کابل یکی از پرکاربردترین محصولات صنعتی است که مانع از گسترش آتش …

بیشتر بخوانید
تولید رنگ صنعتی

بررسی مراحل تولید رنگ صنعتی

تولید رنگ صنعتی یکی از مهم‌ترین متریال ها برای زیباسازی در صنایع مختلف است‌ که …

بیشتر بخوانید