اجرای عایق پلی یورتان
آخرین مقالات

کاربرد رنگ اپوکسی برای فلزات

رنگ اپوکسی برای فلزات

رنگ اپوکسی برای فلزات در پروژه های ساختمانی و راهسازی کاربردهای مختلفی دارد‌. در واقع این محصولات یکی از مهم‌ترین پوشش‌هایی هستند که جهت حفاظت از تأسیسات صنعتی و دریایی به کار می‌روند. همچنین به عنوان یک لایه نگهدارنده و ضد فرسایش برای مخازن عمل می‌کنند و مانع از خوردگی و زنگ زدگی اسکلت های فلزی خواهند شد.

معرفی رنگ اپوکسی

رنگ اپوکسی یک نوع رنگ مخصوص است که برای پوشش دهی فلزات در صنایع مختلف به کار می‌رود. این نمونه رنگ‌های صنعتی قادرند سازه های فلزی را در برابر اثرات مخرب گازها و سایر مواد شیمیایی محافظت کنند و مانع از پوسیدگی فلزات شوند. اپوکسی پلی آمید یکی از مرغوب ترین رزین های پایه می‌باشد که در ترکیبات رنگ اپوکسی برای فلزات به کار می‌رود‌.‌ به همین دلیل این نمونه رنگ ‌های صنعتی جزو مرغوب ترین رنگ‌ها برای فلزات به شمار می‌آیند که در هر نوع شرایط آب و هوایی سازگاری خوبی دارند. عمدتاً رنگ‌های اپوکسی در برابر هر نوع تغییرات محیطی از فلزات زیرین خود محافظت می‌کنند.

انواع رنگ اپوکسی

انواع رنگ اپوکسی

رنگ‌های اپوکسی با توجه به کاربرد زیادی که در سطوح مختلف دارند در تیپ های مقاومتی مختلفی دسته بندی می‌شوند‌. به طور کلی این نمونه رنگ ‌های صنعتی در دو نوع متفاوت از قبیل رنگ‌های اپوکسی پلی آمید و همچنین رنگ‌های پلی آمین قرار دارند. هر کدام از این رنگ‌ها می‌توانند ویژگی‌های مجزایی داشته باشند. مثلاً هر دو ضد سایش هستند ولی میزان مقاومت آن‌ها بسته به نوع‌ رزین و البته مواد دیگری مثل هاردنر است. به همین دلیل رنگ‌های اپوکسی بیشتر برای سطوحی به کار می‌روند که در معرض مکانیکی مخربی قرار دارند.

بررسی کاربردهای رنگ اپوکسی برای فلزات

تمامی رنگ‌های اپوکسی مقاومت خوبی در برابر مواد شیمیایی دارند. همچنین توان حرارتی آن‌ها تا 120 درجه سانتی‌گراد است از این رو می‌توانند کاربردهای زیادی در صنایع مختلف داشته مانند:
• به کار بردن رنگ اپوکسی برای فلزات در لایه های میانی
• به کار بردن رنگ اپوکسی فلزات برای لایه های نهایی
• استفاده از رنگ اپوکسی برای تأسیسات دریایی، لایه خارجی کشتی و سایر تجهیزات زیر دریایی
• به کار بردن رنگ‌های اپوکسی برای پوشش دهی اسکلت های فلزی در ساخت و سازهای عمرانی
• استفاده از رنگ‌های اپوکسی مخصوص فلزات جهت حفاظت از خطوط لوله
• پوشش دهی مخازن فلزی با استفاده از رنگ‌های اپوکسی
• به کار بردن رنگ‌های مخصوص فلزات در محیط های صنعتی و نیمه صنعتی و همچنین فضاهایی که امکان زنگ زدگی زیاد است
• به کار بردن رنگ‌های اپوکسی برای نماهای فلزی ساختمان
• استفاده از رنگ اپوکسی برای کانال ها و داکت ها

ضرورت استفاده از رنگ‌های اپوکسی مخصوص فلزات

ضرورت استفاده از رنگ‌های اپوکسی مخصوص فلزات

رنگ اپوکسی برای فلزات از ترکیبات و فرمولاسیون مخصوصی برخوردار است.‌ به همین منظور بیشتر به صورت یک رنگ صنعتی همراه با مواد شیمیایی دیگری مثل رزین های اپوکسی به کار می‌روند. این نمونه رنگ‌های شیمیایی می‌توانند جایگزین بسیار مناسبی برای تمام رنگ‌های مخصوص فلزات باشند. پس در حالت کلی رنگ اپوکسی برای فلزات دارای مقاومت شیمیایی و فیزیکی قابل توجهی است. همچنین در برابر هر نوع مواد اسیدی و قلیایی و سایر حلال ها سختی مناسبی دارد و به عنوان یک محافظ فوق‌العاده برای فلزات به کار می‌رود.

بهترین رنگ اپوکسی

امروزه با توجه به دوام بالا و استحکام زیادی که مصنوعات فلزی دارند‌ دیده شده است که بیشتر وسایل اطراف ما از جنس فلز هستند. به همین منظور برای حفظ زیبایی و کیفیت محصول لازم است تا با روش رنگ آمیزی از آن‌ها نگهداری کرد. در این میان رنگ اپوکسی برای فلزات به همراه یک لایه آستر می‌تواند بهترین عملکرد را در شرایط محیطی مختلف داشته باشد. معمولاً آستری که برای زیر کار این نمونه رنگ‌ها به کار می‌رود عبارت‌اند از:
• اپوکسی زینک ریچ که در واقع نوعی پرایمر یا همان ضد زنگ است‌
• اپوکسی MIO
• آستری های زینک سیلیکات
ما در شرکت مهندسی کاج طلایی آفاق با استفاده از مرغوب ترین رزین ها و مواد اولیه عالی به عنوان یکی از شناخته ترین تولیدکنندگان و عرضه کنندگان رنگ‌های اپوکسی مخصوص فلزات در کشور هستیم. همچنین با ارائه خدمات متنوع می‌توانیم در صنایع مختلف کار رنگ آمیزی را با بالاترین کیفیت در اختیار شما قرار دهیم.

ویژگی های رنگ‌اپوکسی

ویژگی های رنگ‌اپوکسی

از جمله ویژگی های مهمی که در انواع رنگ اپوکسی برای فلزات وجود دارد می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد.
• داشتن عمر طولانی
• ایجاد پوششی زیبا و براق
• چسبندگی زیاد به سطح زیرین تمام فلزات
• انعطاف پذیری بالا
• دارای تیپ های مقاومتی مختلف
• سخت شوندگی زیاد با استفاده از آسترهای مناسب
• شستشوی آسان و داشتن خاصیت ضد آب
• جلوگیری از فرسایش و تغییر ظاهر مصنوعات فلزی
• ضد زنگ بودن
• نحوه استفاده راحت و سریع
• تعمیرات اندک
• مقاومت فوق‌العاده رنگ اپوکسی برای فلزات در برابر محرک های محیطی
• مقاومت مناسب در برابر عواملی مثل سایش ها و نور خورشید
• داشتن خاصیت ضد جلبک در هنگام استفاده برای صنایع مختلف مانند سازه های تولید شده در صنعت کشتی رانی

نکات ایمنی در رنگ کردن فلزات

اگر چه کار با این نمونه رنگ صنعتی مخصوص فلزات بسیار آسان است؛ ولی استفاده از دستکش را در تا پایان کار فراموش نکنید. حتماً برای رقیق کردن و یا پاک کردن رنگ اپوکسی برای فلزات از حلال‌های مخصوص استفاده کنید و در فضای باز کار رنگ آمیزی را انجام دهید. با توجه به محیط کاری خود بهتر است از ماسک‌های فیلتر دار استفاده نمایید؛ چون برای رنگ آمیزی درون مخازن بوی رنگ ممکن است باعث ناراحتی‌های تنفسی در شما شود. همیشه با زیر سازی صحیح و باکیفیت نتیجه کارتان را در سطح مطلوب‌تری قرار دهید. ما در شرکت مهندسی کاج طلایی آفاق با تولید رنگ‌های ترافیکی، اپوکسی، ساختمانی و همچنین خدمات خط کشی معابر می‌توانیم شما را در انتخاب یک رنگ مناسب راهنمایی کنیم.

سخن پایانی

رنگ‌ اپوکسی برای فلزات و آهن از مقاومت شیمیایی بسیار بالایی برخوردار هستند‌‌. همچنین می‌تواند در برابر حریق دوام خوبی داشته باشند و اجازه ندهند که به سطوح اصلی فلزات آسیب وارد شود. به همین دلیل بیشتر برای پوشش دهی سطح فلزات خصوصاً سطوح آهنی به کار می‌روند‌. از طرفی می‌توانند به جای رنگ‌های آلکیدی مورد استفاده قرار بگیرند. البته فراموش نکنید که در اجرای رنگ اپوکسی سطح مورد نظر را با استفاده از یک دستمال و مقداری سمباده به خوبی تمیز کنید. سعی کنید این نمونه از رنگ‌ها را به صورت دو لایه یعنی طی دو مرحله استفاده نمایید‌ بهتر است فاصله زمانی میان لایه اول و دوم حداقل 24 ساعت باشد‌. همیشه در انتخاب یک رنگ اپوکسی مرغوب با برند معروف نهایت دقت را با کار ببرید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط
مجموعه کاج آفاق طلایی مجری ضد حریق

مجموعه کاج آفاق طلایی مجری ضد حریق

کاج آفاق طلایی مجری خدمات و ارائه متر یال‌های ضروری ضد حریق‌ها که به‌صورت تخصصی …

بیشتر بخوانید
عوامل موثر بر قیمت فوم پلی یورتان  چیست؟

عوامل موثر بر قیمت فوم پلی یورتان  چیست؟

باتوجه‌به پیشرفت بسیار زیاد تکنولوژی و فناوری، امروزه انواع عایق‌های حرارتی، صوتی و رطوبتی تولید …

بیشتر بخوانید
عوامل موثر بر طول عمر عایق پلی یورتان  چیست؟

عوامل موثر بر طول عمر عایق پلی یورتان  چیست؟

ماهیت شیمیایی پلی یورتان سبب شده تا از این مواد به میزان زیاد در بسیاری …

بیشتر بخوانید
معرفی بهترین پوشش‌های ضدحریق

معرفی بهترین پوشش‌های ضدحریق

یک ساختمان با هر کاربری را باید در برابر عوامل مختلف ایمن نگه داشت.  یکی …

بیشتر بخوانید