اجرای عایق پلی یورتان
آخرین مقالات

نحوه استفاده از انواع رنگ پلاستیک در مکان‌های مختلف چگونه است؟

رنگ پلاستیک

رنگ پلاستیک که بر پایه‌ی آب است از جمله رنگ‌های پرمصرفی می‌باشد که بیشترین کاربرد را در نقاشی سقف و دیوارها دارد. معمولاً این نمونه رنگ‌ها تنها بر روی گچ و روی سیمان سفید به کار می‌روند، توجه داشته باشید که رنگ‌های پلاستیکی بر روی رنگ روغن نمی‌تواند ماندگاری زیادی داشته باشد.

البته هر کسی با کمترین مهارت می‌توانند به راحتی از آن استفاده کند.

خوب است بدانید که این نمونه رنگ‌های پلاستیکی تا حدودی قابل شستشو هستند.

البته اگر چسب چوب در رنگ های پلاستیک ریخته شود به طور حتم میزان دوام رنگ‌های پلاستیکی در برابر شستشو بیشتر خواهد شد. بنابراین این نمونه رنگ‌ها برای بیشتر مکان‌های عمومی و یا منازل شخصی به کار می‌روند.

رنگ پلاستیک چیست؟

رنگ‌های پلاستیکی نمونه‌ای از رنگ‌های پوشش دهنده هستند که از ذرات میکروسکوپی چسب و مواد دیگری مانند ذرات بتونه و رنگدانه تشکیل می‌شوند. این نمونه رنگ‌ها همگی در آب قابل حل شدن هستند؛ ولی تقریباً پس از خشک شدن حالتی ضد آب پیدا می‌کنند‌. توجه داشته باشید که این رنگ‌ها بسته به میزان چسب به کار رفته در ترکیبات آن‌ها به دو گروه دسته بندی می‌شوند.

  • رنگ تمام پلاستیک
  • رنگ نیمه پلاستیک

که در این میان رنگ تمام پلاستیک مقاومت بیشتری در برابر آب از خود نشان می‌دهد؛ ولی غالباً پایداری مناسبی در مقابل رطوبت ندارد. از این رو رنگ‌های نیمه پلاستیک کاربری بیشتری نسبت به رنگ‌های تمام پلاستیک خواهند داشت.

ویژگی های رنگ پلاستیک

دقت کنید که انواع رنگ‌های پلاستیکی گزینه مناسبی برای پوشش دهی سطوح داخلی ساختمان مانند سقف‌ها، دیوارها، پنل گچی و بسیاری قسمت‌های گچی و سیمانی موجود در ساختمان می‌باشد.‌ خوب است بدانید که رنگ‌های پلاستیکی اصلاً سرطان زا نیستند؛ چون ترکیبی از مشتقات نفت در ترکیبات آن‌ها وجود ندارد.

بر همین اساس به کار بردن رنگ پلاستیک برای سقف، بر روی گچ، رنگ‌های پلاستیک روی رنگ روغن و با رنگ‌های پلاستیک روی سیمان سفید تحت هیچ شرایطی برای سلامت انسان خطرناک نمی‌باشد.‌ توجه داشته باشید که این محصول اصلاً بدی تندی ندارد و اغلب کمترین ترک خوردگی را در سطح دیوار و سقف ایجاد می‌کند.

ویژگی های رنگ پلاستیک

موارد استفاده از رنگ‌های پلاستیکی

کیفیت رنگ پلاستیک در چنان حدی قرار دارد که اغلب برای استخرهای شنا، انبارها، نرده‌ها و بسیاری سطوح دیگر به کار می‌رود که در برخی از این کاربردها عبارت‌اند از:

اجرای رنگ پلاستیکی روی کفپوش

استفاده از رنگ پلاستیک ساختمان در کفپوش یکی از موارد پرکاربردی است که اغلب در سالن‌های غذاخوری اجرا می‌شود‌.

البته برای نشانه‌گذاری کف خیابان‌ها به منظور تعیین خطوط عابر پیاده نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد‌.

هر چند که چسبندگی این نمونه رنگ‌های شیمیایی کم‌تر از رنگ‌های روغنی است.

اجرای رنگ پلاستیکی روی دیوارها

رنگ های  پلاستیک دیوار کاربرد بسیار آسانی دارد؛ چون دیوارها داخلی و خارجی کمتر در معرض سایش هستند و سریعاً هم خشک می‌شوند. از این رو می‌توان با توجه به لیست قیمت رنگ پلاستیک نیز این محصول را در رنگ‌های مختلف در کارهای چوبی، سنگ آرایش دیوار، گچ‌بری‌های داخلی و حتی آستانه‌های پنجره به کار برد؛ اما از آنجایی که پوشرنگ‌های پلاستیکی سفید رنگ هستند .

بنابراین شما می‌توانید به صورت دستی طیف گسترده‌ای را تهیه کنید.

اجرای رنگهای  پلاستیکی روی سقف‌ها

با توجه به گستردگی زیادی که در سقف ساختمان‌ها وجود دارد بنابراین بیشتر نقاشان سعی می‌کنند انواع رنگ‌های پلاستیکی را توسط پمپ به صورت یک غشاء ضخیم روی سقف بپاشند. توجه داشته کنید که در سقف‌های شیب‌دار معمولاً افراد می‌توانند از رنگ های ضد آب به جای ورق آزبست استفاده کنند.

اجرای رنگ پلاستیکی روی فلزات

نمونه‌های مختلفی از رنگ‌های پلاستیکی این قابلیت را دارند تا با داشتن خاصیت الاستومری ضد آب یک پوشش مناسب ضد خوردگی و ضد آبی را در سطوح فلزات ایجاد کنند. بنابراین اجرای رنگ‌های پلاستیکی بر روی فلزات می‌تواند در برابر برخورد آب و یا عوامل دیگری مانند باران‌های اسیدی و سایر محیط‌های متفاوت نیز دوام بالایی را خود نشان دهند، برخی رنگ‌های پلاستیکی دیگر محافظت خوبی از فلزات در برابر حرارت‌های بالا انجام می‌دهند.

اغلب این نمونه رنگ‌ها برای وسایل آتش نشانی، دودکش‌ها و بسیاری وسایل دیگر مثل اجاق گازها استفاده می‌شود. حتی نمونه‌ای از رنگ‌های پلاستیکی می‌توانند در برابر حریق به مدت 60 دقیقه مقاومت داشته باشند.

اجرای رنگ پلاستیکی روی چوب

از آنجایی که سطوح چوبی اغلب صاف نیستند، بنابراین لازم است تا برای به کار بردن از رنگ‌های پلاستیکی بر روی سطوح چوبی از یک استر مناسب مانند چسب چوب استفاده کرد. رنگ‌های پلاستیکی مخصوص چوب می‌تواند به خوبی سطح سازه چوبی را پوشش دهد و یک خاصیت ضد آب در ساختار چوب به وجود آورد. بنابراین با کمک رنگ کردن وسایل چوبی می‌توانید نگهداری طولانی مدنی از سازه‌های چوبی داشته باشید.‌

اجرای رنگ پلاستیکی روی رنگ روغنی

پیاده کردن نمونه‌های مختلفی از رنگ‌های پلاستیکی بر روی تک روغن اگر چه به سادگی انجام می‌شود؛ ولی چنانچه نکات مهمی را در زمان رنگ کردن رعایت نکنید قطعاً در مدت زمان کوتاهی رنگ پلاستیکی کنده خواهد شد. پس بهتر است برای انجام این کار تا جای ممکن پوشش روغنی را از سطح فلزات جدا کرد و حسابی سنباده کشید؛ زیرا پایه‌ی رنگ‌های پلاستیکی آب است پس با مشتقات نفتی هیچ چسبندگی مناسبی ایجاد نمی‌کند.

همچنین بخوانید : همه چیز درباره رنگ پلی اورتان و نحوه استفاده آن

موارد استفاده از رنگ‌های پلاستیک

سخن پایانی

باید گفت که انواع رنگ پلاستیک، سطوح بسیار مناسبی را در مکان‌های مختلف ایجاد می‌کند.

از طرفی در حین اجرای رنگ به راحتی وسایل و سطوح رنگ کاری شده با آب تمیز می‌شود.

رنگ‌های پلاستیکی ارزان‌تر از هر نوع رنگ روغنی خواهد بود، بنابراین استفاده از رنگ‌های پلاستیکی ضمن استفاده آسان در هر شرایط آب و هوایی می‌تواند برای افراد بسیار باصرفه باشد.‌

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط
چرا استفاده از کف‌پوش‌های صنعتی مهم است؟

چرا استفاده از کفپوش‌های صنعتی مهم است؟

محیط‌های صنعتی یکی از پرتنش‌ترین محیط‌ها در حوزه‌های کاری مختلف به‌حساب می‌آیند. سطح کف این …

بیشتر بخوانید
چرا باید از پوشش ضدحریق استفاده شود؟

چرا باید از پوشش ضدحریق استفاده شود؟

پوشش ضدحریق یکی از استانداردترین روش‌ها برای جلوگیری از حریق و آتش‌سوزی است که مورد …

بیشتر بخوانید
پوشش ضدحریق چه مزایایی دارد؟

پوشش ضدحریق چه مزایایی دارد؟

مزایای پوشش ضدحریق در بسیاری از صنایع بسیار زیاد است. یکی از صنایعی که این …

بیشتر بخوانید
بهترین پوشش‌های ضدحریق مربوط به چه برندی می‌باشد

بهترین پوشش‌های ضدحریق مربوط به چه برندی می‌باشد

امروزه از پوشش‌های ضدحریق در صنعت ساخت‌وساز و حتی زندگی روزمره استفاده بسیار زیادی می‌شود. …

بیشتر بخوانید