اجرای عایق پلی یورتان
آخرین مقالات

روکش نانو چیست و در چه مواردی استفاده می‌شود؟

روکش نانو

اگر برای شما هم سؤال پیش آمده است که روکش نانو چیست و در چه مواردی استفاده می‌شود به طور کلی باید بدانید این روکش‌ها لایه پوششی نازکی بوده که بر روی ماده کشیده می‌شود و این امر موجب بهبود ویژگی‌های سطح ماده خواهد شد.

روکش نانو چیست؟

روکش نانو یا نانو پوشش به طور کلی پوششی نازکی است که بر روی ماده کشیده می‌شود و به طور کلی می‌توان گفت بهترین گزینه برای بالا بردن کیفیت مواد می‌باشد. دقت داشته باشید این نانو پوشش‌ها بر روی سطوح فلزی یا پلاستیکی کشیده شده که این امر موجب می‌شود مقاومت سایشی و ضربه‌ای آن افزایش چشمگیری پیدا کند. با این حال طبیعتاً استفاده از این نوع پوشش بسیار زیاد است و تقریباً می‌توان گفت تمامی مواد و محصولات مورد استفاده نوعی پوشش استفاده کرده که بعضی‌ها پوشش معمولی و بعضی دیگر نانو پوشش می‌باشد.

مزایای روکش نانو نسبت به روکش معمولی

هنگام استفاده از روکش نانو شاید برای شما این سؤال پیش بیاید که برتری‌های نانو پوشش‌ها نسبت به پوشش‌های معمولی در چیست؟ به طور کلی باید بدانید یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های روکش نانو مقاومت بسیار بالای آن در برابر خوردگی می‌باشد؛ همچنین این پوشش به گونه‌ای است که ماده‌ای سخت را بر روی سطح ماده نرم نشانده و این امر موجب می‌شود در برابر نیروهای که وارد می‌شود همچون اصطکاک مقاومت بالایی داشته باشد.

روکش نانو چیست؟

کاربرد نانو پوشش در موارد نظامی

کاربرد نانو پوشش‌ها به طور کلی بسیار گسترده می‌باشد که شاید یکی از جالب‌ترین آن‌ها کاربردهای نظامی این نوع پوشش است. به طوری که باید بدانید از روکش نانو برای طراحی و تولید لباس‌های مقاوم در برابر گلوله، ضربه و آتش استفاده می‌شود و به طور کلی در لباس‌های سربازان و نیروهای امنیتی این نانو روکش‌ها استفاده شده که به دلیل سبکی و استحکام بسیار مورد توجه می‌باشد.

همچنین برای تعمیر قطعات فرسوده و زنگ ‌زده نیز از روکش‌های نانو اکسید فلزی استفاده می‌شود‌.

کلاه‌های جنگی که در برابر حرارت از مقاومت بسیاری برخوردار هستند نیز با یک لایه نانو روکش پوشانده شده‌اند.

استفاده از روکش نانو برای بهبود کیفی مصالح

کاربرد وسیعی از روکش‌های نانو در بهبود کیفیت مواد و مصالح به چشم می‌خورد به طوری که از انواع مختلف این پوشش‌ها برای ایجاد روکش بر روی مواد مختلف و مصالح استفاده می‌شود. مثلاً روکش نانو یک پوسته محافظ و سخت برای چوب بازی گلف می‌باشد.

همچنین جهت محافظت مواد از خطر خوردگی نیز نانو پوشش‌های پلیمری کاربرد دارد.

در سطوح برنده و تیغه‌های ماشین آلات نیز این پوشش‌ها موجب افزایش سختی شده و می‌توان از آن جهت بالا بردن پایداری حرارتی مواد استفاده نمود.

به عنوان مثال سرامیک‌های نانو متخلخل به گونه‌ای بوده که با داشتن پوشش حرارتی یک عایق حرارتی می‌شوند.

دیگر موارد استفاده روکش های نانو

علاوه بر آن چه بیان شد از دیگر کاربردهای روکش نانو می‌توان به ساخت قطعات درگیر با دمای بالا مثلاً ساخت قطعات هوافضا اشاره کرد. برای تولید انرژی نیز این روکش‌ها به دلیل اینکه ضد انعکاس هستند در پیل ‌های خورشیدی استفاده می‌شوند و موجب بالا بردن راندمان آن می‌گردند. دیگر کاربرد نانو روکش‌ها در نساجی بوده به طوری که در تولید چادرهای مسافرتی ضد آب و ضد لک و همچنین لباس‌ها و پارچه‌های بیمارستانی ضد میکروب نانو روکش‌ها کاربرد دارد.

در امر خودروساز نیز از نانو روکش‌ها برای شیشه های ضد انعکاس، آینه‌ها و شیشه های ضد به مه و باران و همچنین ساخت قطعات موتور مقاوم در برابر حرارت و … استفاده می‌شود.

همچنین بخوانید : انواع عایق سفید یا بام سفید چیست و چه تفاوتی با ایزوگام دارد؟

کاربرد نانو پوشش در موارد نظامی

سخن پایانی

با توجه به اینکه نانو روکش‌ها پوشاننده و محافظی بسیار مناسب برای مواد مختلف می‌باشند امروزه مشاهده می‌شود که کاربرد آن در موارد مختلفی روز به روز افزایش پیدا می‌کند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط
چرا باید از پوشش ضدحریق استفاده شود؟

چرا باید از پوشش ضدحریق استفاده شود؟

پوشش ضدحریق یکی از استانداردترین روش‌ها برای جلوگیری از حریق و آتش‌سوزی است که مورد …

بیشتر بخوانید
پوشش ضدحریق چه مزایایی دارد؟

پوشش ضدحریق چه مزایایی دارد؟

مزایای پوشش ضدحریق در بسیاری از صنایع بسیار زیاد است. یکی از صنایعی که این …

بیشتر بخوانید
بهترین پوشش‌های ضدحریق مربوط به چه برندی می‌باشد

بهترین پوشش‌های ضدحریق مربوط به چه برندی می‌باشد

امروزه از پوشش‌های ضدحریق در صنعت ساخت‌وساز و حتی زندگی روزمره استفاده بسیار زیادی می‌شود. …

بیشتر بخوانید
استفاده از پوشش ضدحریق چه سودی دارد؟

استفاده از پوشش ضدحریق چه سودی دارد؟

خسارات جانی و مالی ناشی از آتش‌سوزی همواره یکی از مشکلات نگران‌کننده برای بسیاری از …

بیشتر بخوانید